Cemil Tugay’dan ‘Şehir Tiyatroları’ açıklaması: ‘Bu sistemi düzeltmemiz gerekmektedir’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, belediye bünyesinde bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’na (İzBBŞT) ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet gazetesinden Mehmet S. Aman’a konuşan Tugay, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı açıklamada ‘yönetmelik değişikliği’ olacağından söz ediliyor. Böyle bir değişikliğe niçin ihtiyaç duyuyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

‘BİZİ DÜZENLEME YAPMAYA İTEN SEBEP, YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİKLERİYLE KURUMUN DEMOKRATİK TEAMÜLLERE AYKIRI BİR YAPIYA DÖNÜŞTÜRÜLMESİDİR’

“Bizi bu konuda düzenleme yapmaya iten sebep, 2020 yılında hazırlanan Şehir Tiyatroları yönetmeliğinin defalarca değiştirilmesi ve ‘özerklik’ adı altında kurumun tek kişi tarafından yönetilecek demokratik teamüllere aykırı bir yapıya dönüştürülmesidir. 2024 Ocak ayında yönetmelikte yapılan güncelleme ile danışma kurulunun işlevsiz bırakıldığı; genel sanat yönetmeninin, çoğunluğu yine kendisi tarafından belirlenen yönetim kurulu tarafından seçildiği, repertuvardan iç işleyişe kadar her konuda genel sanat yönetmeninin söz sahibi olduğu bu sistemi düzeltmemiz, sanatsal olarak özerk ve kurumsal olarak güçlü bir yapıyı oluşturmamız gerekmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yukarıda belirtilen durumlar sonucunda mevcut yönetmeliğin iyileştirilerek güncellenmesini bir zorunluluk olarak görmekteyiz.”

‘YÖNETİM SÜRECİNİN BÜTÜNCÜL BİR BAKIŞLA YAPILANDIRILACAĞININ ALTINI ÇİZMEK İSTERİZ’

Kendisine yeni yönetim ve danışma kurulunun nasıl belirleneceği de sorulan Tugay, şöyle konuştu:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, kültür sanat aktörlerinin sürece katılımını özendiren ve sanatı demokratikleştiren bir kültür yönetimi modelini hayata geçirmeye kararlıyız. Şehir Tiyatromuzun yönetim sürecinin, sanatın özerkliğini dikkate alan ve kentin tüm kaynaklarını değerlendiren ve her hemşehrimizi tiyatro ile buluşturmayı hedefleyen, ‘kişilerden bağımsız’, bütüncül bir bakışla yapılandırılacağının altını çizmek isteriz.”

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir