AKP’nin Kızılcahamam notları… Başkanlara ‘Şimşek’ çarptı… Bakın kimle kıyasladı


AKP’nin Kızılcahamam’da düzenlediği “Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Toplantısı” tamamlandı.3 gün süren kampa 541 belediye başkanı katıldı, yerel seçim sonuçları değerlendirildi ve şehirlerin ihtiyaçları ile projeler ele alındı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kızılcahamam kampında yaptığı sunumda belediye başkanlarına uyarılarda bulundu. EYT sebebiyle, deprem nedeniyle oluşan bütçe açıklarını kayıt dışılığı önleyerek kapatacaklarını ifade eden Şimşek “İstihdam bürosuna dönmüşsünüz” tepkisini gösterdi.

“İSTİHDAM BÜROSUNA DÖNÜŞMÜŞSÜNÜZ”

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre Şimşek şunları söyledi:

“Bakın bu kamu tasarrufları bizi bağlamaz falan diye düşünmeyin. Bakanlığımız denetim yapacak ve ilgili harcama sorumlusu çok ciddi müeyyideler ile karşı karşıya kalabilecek. Kamuda tasarruf tedbirleri belediyeleri yüzde yüz bağlamaktadır. Sizin mali durumunuz iyi gözükmüyor. Kendi merkezi bütçemiz ile ilgili durumu anlattım.

Ama gelgelelim sizin durumunuz merkezi hükümetten çok çok daha kötü. Belediyelerin yıllık personel giderleri bütçe gelirlerinin yüzde 30’unu aşamaz. Hiçbiriniz kanuna uymuyorsunuz. İstihdam bürosuna dönüşmüşsünüz. Mevcut mali kurallara uyun. Borç ve personel konusunda uymamışsınız”

YAZLIK BÖLGEYE KAYSERİLİ TAVSİYESİ

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği eski Bakanı Mehmet Özhaseki’nin sunumunda ise bazı belediye başkanları, il ve ilçelerinin nüfusunun yazın arttığını bu yüzden kaynak sıkıntısı çektiklerini belirterek yazın ödenek artışı istedi.

Özhaseki “Madem yazın o kadar kişi geliyor onlardan para kazanmaya bakmak gerekiyor. Bir Kayserili olarak söylüyorum, yazın artıdan 50 bin kişi geliyorsa, o 50 bin kişiden para kazanmaya bakın. Bütçenizi rahatlatın” dedi.

HAMZA DAĞ’DAN SOSYAL MEDYA TÜYOLARI

Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ, belediye başkanlarına hizmetlerini nasıl anlatacaklarına ve hangi medya araçlarını kullanacaklarına yönelik sunum yaptı. Dağ “Her mecranın kendi özelliği var ve ona göre içerik üretmeniz gerekiyor. Sosyal medya, konvansiyonel medya ve açık hava reklamlarında samimi ve içten olmalısınız. En önemlisi bu. Kurgu olan hiçbir şeyle sonuç elde edemezsiniz, samimi olamazsınız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir